Zalecenia po wizycie

Zalecenia po wizycie

Po ekstrakcji zęba
1. Pół godziny należy uciskać miejsce po usuniętym zębie tamponem.
2. 2 godziny po zabiegu nie należy pić ani jeść.
3. W dniu zabiegu nie należy intensywnie płukać ust.
4. Palenie jest zabronione.
5. Należy dbać o higienę jamy ustnej ostrożnie obchodząc się z raną.
6. W dniu zabiegu nie pić gorących płynów i nie jeść gorących potraw.
7. W miejscu po usuniętym zębie musi powstać skrzep krwi, na bazie którego zębodół będzie się goił, a więc nie należy oczyszczać zębodołu ze skrzepu.
8. Po zabiegu można, od zewnątrz, przykładać zimny kompres. Najlepiej jeśli owiniemy w szmatkę woreczek z lodem (z umiarem by nie spowodować odmrożenia skóry).
9. Można przyjmować środki przeciwbólowe np. paracetamol czy ibuprom.
10. Niewskazany jest wysiłek fizyczny.
11. Gdy po kliku godzinach zębodół nadal krwawi, należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania dodatkowego opatrunku.
Po wybielaniu zębów
1. Obowiązuje "biała dieta" czyli jedzenie białych potraw.
2. Nie wolno: palić papierosów, pić kawy, herbaty, czerwonego wina, ciemnych soków owocowych.
3. Nie wolno jeść barwiących potraw np. jagód, wiśni.
4. Gdy pojawiła się nadwrażliwość zębów należy stosować płukanki i pasty do nadwrażliwych zębów.
5. Należy unikać mocno kwaśnych potraw i napojów.
Po lakierowaniu zębów
1. Przez 2 godziny nie należy pić ani jeść.
2. W dniu lakierowania nie należy myć zębów-by fluor z lakieru mógł wbudować się w tkankę zęba.
3. Należy unikać lepkich pokarmów, kwaśnych pokarmów i płynów oraz bardzo twardego jedzenia np. orzechów, które mogłyby rozpuścić lub zetrzeć lakier.
Jak dbać o protezę?
1. protezę i zęby myjemy oddzielnie. Nigdy nie należy myć zębów z włożoną protezą, ponieważ części zębów i błony śluzowej do którychy przylega proteza zostaną nie oczyszczone
2. Protezę należy regularnie czyścić miękką szczoteczką do zębów oraz łagodną pastą do zębów.
3. Błona śluzowa jamy ustnej wymaga delikatnego masażu miękką szczoteczką w celu oczyszczenia jej z resztek jedzenia oraz zwiększenia jej ukrwienia - zapewnia to jej lepsze funkcjonowanie.
4. Na noc należy wyjmować protezę by błona śluzowa jamy ustnej miała czas na "odpoczynek" od ucisku protezy. Protezę przechowujemy na sucho, zawiniętą w czystą chusteczkę.
5. Do nowej protezy trzeba się przyzwyczaić. W tym celu należy intensywnie użytkować protezę. Im częściej będziemy z niej korzystać tym szybciej organizm się do niej zaadoptuje. Normalnym jest początkowe, zwiększone wydzielanie śliny - w tej sytuacji pomocne jest ssanie landrynek do czasu aż wydzielanie śliny się znormalizuje.
6. By nauczyć się prawidłowo mówić, podczas użytkowania nowej protezy, pomocne jest czytanie na głos. W ciągu 2 tygodni ćwiczeń język przyzwyczai się do nowych warunków, a wymowa poprawi się.
7. Należy pamiętać o tym, by nie odgryzać jedzenia zębami przednimi gdyż będzie to prowadzić do odrywania się protezy od podłoża. Kęsy należy odgryzać zębami bocznymi natomiast jedzenie przeżuwać równolegle po jednej i drugiej stronie -zapewni to odpowiedni balans protezie i zapobiegnie jej odrywaniu się po jednej ze stron.
8. Należy w większym stopniu korzystać z noża i widelca, kroić mniejsze kęsy. Unikać pokarmów mocno twardych i ciągnących.